Opinie o Nas
📱 795 878 898            ☎ 34 361 04 53            ✉ info@elima24.pl                      Godziny pracy infolinii:     poniedziałek-piątek 8:00-16:00
Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2017-10-26

Domowy warsztat stolarski – czego potrzebujesz?

Lubisz majsterkować w drewnie? Chcesz mieć możliwość samodzielnego zbudowania stołu, ławy, szafy lub innego rodzaju konstrukcji drewnianej? Jeśli znajdziesz nieco wolnego miejsca w garażu, piwnicy lub na strychu swojego domu, z powodzeniem możesz zorganizować w takim miejscu mini warsztat stolarski. Nie przesadzaj z ilością zakupionego sprzętu. Na początek wystarczy Ci stabilny stół, szafka na narzędzia i duże imadło. Poza tym musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi stolarskich.

Do pracy z drewnem potrzebować będziesz pilarki, wiertarki i wyrzynarki. Przyda Ci się również strug i zwykły młotek. Z czasem swój warsztat możesz wzbogacić o frezarkę, a nawet o urządzenie do oklejania/laminowania płyt drewnianych. Na początku ważniejsza od ilości sprzętu jest jednak jego jakość. Dlatego inwestuj wyłącznie w markowe urządzenia i akcesoria stolarskie. Przykładem takiego sprzętu mogą być wiertła, piły i frezy stolarskie marki CMT – znany producent sprzętu stolarskiego dla prawdziwych profesjonalistów.

CMT

Podstawowe wyposażenie warsztatu

Urządzając warsztat stolarski, w jego centralnym punkcie powinien znaleźć się przestronny blat roboczy. Dobrym pomysłem jest zakup profesjonalnego stołu stolarskiego, który od razu wyposażony jest w odpowiednio duże imadło, które ułatwia pracę. W ostateczności stół stolarski możesz wykonać samodzielnie. To drugie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że wielkość stołu możesz dopasować do ilości wolnego miejsca, jakim dysponujesz. Poza tym samodzielnie wykonanie stołu to jedna z typowych prac stolarskich. Jeśli wykonasz go własnoręcznie, zyskasz okazję do wypróbowania narzędzi i sprawdzenia swoich umiejętności.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia domowego warsztatu stolarskiego powinna być szafka narzędziowa. Najlepiej, gdy będzie to szafka metalowa. Taka szafka jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, łatwo utrzymać ją w czystości. Ważne, by w szafce znalazło się miejsce na mniejsze akcesoria stolarskie, na przykład na wspomniane już wcześniej wiertła i frezy do drewna CMT.

CMT Wiertło HW nieprzelotowe

Jeśli umieścisz je w jednym miejscu, zawsze będziesz wiedział gdzie ich szukać. Dodatkowo, na jednej z wolnych ścian możesz umieścić drewnianą tablicę z haczykami, na których podwiesisz najpotrzebniejsze Ci narzędzia. Zadbaj także o dobre oświetlenie miejsca pracy. Oświetlenie centralne możesz wzbogacić o lampkę biurkową, która pozwoli na doświetlenie przestrzeni roboczej – to bardzo przydatne podczas wykonywania precyzyjnych prac stolarskich.

Narzędzia i akcesoria stolarskie

Warsztat stolarski musisz wyposażyć nie tylko w meble, ale także w narzędzia. Podstawą każdego warsztatu stolarskiego będą oczywiście różnego rodzaju pilarki i piły, pozwalające na precyzyjne cięcie drewna o różnych parametrach technicznych. W przypadku warsztatu domowego warto skusić się na zakup pilarki stołowej i zestawu kilku pił (tarcze metalowe do cięcia drewna) o różnym kształcie i ilości zębów. Postaw na piły dobrej marki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprostają one każdemu wyzwaniu i że zbyt szybko się nie stępią. Dobrej jakości piły to także gwarancja większej precyzji i większej szybkości cięcia drewna.

CMT Piła HM D=260 F=30 Z=60 K=2,5/1,8

Poza pilarką i zestawem pił (w ofercie firmy CMT znajdziesz różne rodzaje pił przeznaczonych do prowadzenia wielu różnych prac stolarskich) potrzebować będziesz również wiertarki i specjalnych wierteł do nawiercania otworów. Tego typu sprzęt na szczęście nie jest drogi, a dobrej jakości wiertła powinny służyć Ci przez wiele lat zabaw z drewnem (podobnie jak w przypadku pił, oferta CMT obejmuje wiele różnych kategorii wierteł stolarskich).

Urządzając warsztat stolarski, warto również zaopatrzyć się w wyrzynarkę, czyli proste w obsłudze elektronarzędzie umożliwiające precyzyjne wycinanie kształtów w drewnie. Z czasem Twój warsztat stolarski może wzbogacić się o bardziej profesjonalne narzędzia stolarskie. Doskonałym przykładem takiego narzędzia są nowoczesne frezarki, dzięki którym możesz frezować powierzchnię drewna, nadając jej bardziej wyrafinowane kształty. Jeśli zaopatrzysz się we frezarkę, wśród produktów marki CMT znajdziesz setki różnych rodzajów frezów do drewna o bardzo dużej trwałości.
pixel