Opinie o Nas
📱 795 878 898            ☎ 34 361 04 53            ✉ info@elima24.pl                      Godziny pracy infolinii:     poniedziałek-piątek 8:00-16:00
Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2017-07-20

Frezarka – przydatne narzędzie do zadań specjalnych

Frezarka to urządzenie kwalifikowane jako narzędzie warsztatowe. Zasadą jej działania jest obróbka za pomocą skrawania różnego rodzaju powierzchni – zarówno płaskich, jak i tych o rozmaitych kształtach. Zachodzący za pomocą obrabiarki proces określa się mianem frezowania. Zaawansowana budowa urządzenia sprawia, że frezowaniu poddać można gwinty, koła zębate i rowki, które obrabiane zostają z udziałem frezu. Czynność zachodzi na podstawie obrotowego ruchu, w którego efekcie następuje skrawanie materiału.

Festool Modułowa frezarka do krawędzi

Frezowanie kwalifikowane jest do obróbki ubytkowej, podczas której kolejne części powierzchni zostają sukcesywnie ścinane lub ścierane, w wyniku czego pozostaje tak zwany wiór. W trakcie działania frezarki przesunięciu ulega również materiał, który poddany został frezowaniu, dzięki czemu obróbka jest bardziej efektywna.

Rodzaje frezarek

Na rynku dostępnych jest wiele odmian obrabiarek – frezarki manualne lub ich bardziej nowoczesne, elektronicznie sterowane odpowiedniki. Frezarki mogą być jedno lub wielowrzecionowe – wszystkie przeznaczone oczywiście do przygotowywania podłużnych otworów w danej płaszczyźnie.

Wśród dostępnych urządzeń frezujących wyróżniamy frezarki pionowe i poziome, których wybór determinować powinien rodzaj i rozmiar powierzchni, która poddana ma zostać obróbce. Płaskie elementy znacznie łatwiej będzie poddać frezowaniu przy użyciu narzędzia poziomego, górnowrzecionowego, natomiast w sprawnej obróbce przedmiotów o nieregularnych kształtach pomocna okaże się frezarka pionowa.

Makita Frezarka górnowrzecionowa

Makita Frezarka pionowaFestool frezarka pozioma

Podział frezarek oparto również na materiale, do którego obróbki zostały przystosowane. W ten oto sposób wybierać można wśród tych, które dedykowane zostały powierzchniom drewnianym lub takie, które lepiej sprawdzą się przy częściach metalowych. O mocy urządzenia decydować będzie oczywiście moc silnika, ale również rodzaj i prędkość wrzeciona frezarki. Istotną rolę odgrywa również wielkość stołu oraz rozstawienie rowków, które ułatwiają proces frezowania.

Festool frezarka do krawędzi

Jedno z wielu zastosowań frezarek: Festool frezarka do krawędzi

Wśród frezarek wyróżnia się również modele uniwersalne, nadające się do obróbki metali, ale również te przeznaczone frezowaniu kół zębatych, czy specjalistyczne frezarki do gwintów.

Zastosowanie frezarek

Frezarki okazują się szczególnie przydatne podczas procesów produkcyjnych. Używa się ich do obróbki płaskich powierzchni, nadania im odpowiedniego kształtu, wyżłobienia rowków, kół zębatych, czy gwintów. Różne rodzaje frezarek znajdą zastosowanie przy obróbce różnych materiałów, dlatego podczas wyboru odpowiedniego urządzenia, należy zwrócić szczególną uwagę na ich budowę i przeznaczenie.

Frezarki sprawdzą się przy wierceniu, rzeźbieniu i kształtowaniu w metalu, drewnie, a nawet glazurze. Stosuje się je do obróbki krawędzi płyt stalowych, używanych w szeroko rozumianej produkcji, nie sposób wyobrazić sobie bez nich zakładu stolarskiego, w którym przyczyniają się do powstania mebli.
pixel