Opinie o Nas
📱 795 878 898            ☎ 34 361 04 53            ✉ info@elima24.pl                      Godziny pracy infolinii:     poniedziałek-piątek 8:00-16:00
Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2017-02-23

Rodzaje frezów stolarskich

Drewno wykorzystywano już od dawna do tworzenia przedmiotów służących do dekoracji lub codziennego użytku. Jako materiał sprawdza się w tym doskonale, gdyż łatwo poddaje się obróbce mechanicznej jak i narzędziom ręcznym. Do jednych z nich należy frezarka. Frezarka to obowiązkowe wyposażenie każdego dobrego zakładu stolarskiego - ułatwia ona pracę oraz nadaje niepowtarzalny wygląd drewnianym elementom.

CO TO SĄ FREZY?

W każdej stolarni znajdziesz frezy, są to narzędzia stolarskie, które służą do mechanicznego obrabiania drewna. Frezy pozwalają działać na powierzchni drewna - za ich pomocą możesz wykonać nacinanie gwintów oraz tworzyć rowki lub frezować powierzchnie o dowolnym kształcie. Trzeba również nadmienić, że podczas pracy maszyna do frezowania wykonuje ruch obrotowy wokół własnej osi. Z tego powodu można wyróżnić różne rodzaje frezów. Jednym z podziałów jest ich kształt, wymienić można:

 • Frez walcowy, który posiada ostrza na powierzchni bocznej.
 • Frez czołowy, którego ostrza znajdują się na powierzchni czołowej.
 • Do gwintów.
 • Tarczowy.
 • Krążkowy.
 • Frez trzpieniowy.
 • Frez modułowy i ślimakowy służący do frezowania zębów kół zębatych.
 • Frez palcowy.
 • Kątowy, który ma ostrza na dwóch powierzchniach stożkowych

FREZ NASADZANY

Jednym z najpopularniejszych, frezów jakie można spotkać w stolarskich warsztatach są frezy nasadzane. Najprostsze określenie frezu nasadzanego do drewna można określić jako narzędzie do obróbki mechanicznej drewna z otworem do mocowania na wrzecionie frezarki. Frez taki posiada otwór przystosowany do średnicy. Wykorzystywane są one najczęściej do drewna i materiałów drewnopochodnych. Wykorzystuje się go do obróbki powierzchni płaskich, rowków oraz wręgów.


frez nasadzany

Frez nasadzany do pochwytu

Możemy wyróżnić frezy z ostrzami ze stali szybkotnącej – używa się go do obróbki drewna litego, a model z nakładkami węglika spiekanego – służą do obróbki drewna klejonego, MDF, płyt wiórowych i podobnych. Zastosowanie tego typu frezu jest bardzo powszechne w fabrykach mebli. Dobrym przykładem są maszyny do produkcji krzeseł, gdzie wykorzystywany jest w takich maszynach jak frezarka czterostronna. Oczywiście frez nasadzany jest również wykorzystywany w mniejszych stolarniach.
 

FREZY TRZEPIENIOWE

Następną grupą, która jest godna uwagi to frezy trzpieniowe. Wykorzystane do kompletnych prac formatowania, profilowania oraz żłobkowania drewna. Dzięki niemu wykonasz:
 • Wypusty pod zawiasy.
 • Zaokrąglone krawędzie.
 • Otwory pod kołki.

Dzięki takim zabiegom sprawisz, że meble lub inne przedmioty z drewna zwiększą swoją wartość.


frez trzepieniowy

Frez trzepieniowy prosty 14 mm

Frez taki może pracować w trudnych warunkach. Frez trzpieniowy różni się od nasadzanych sposobem w jaki jest mocowany we frezarce, ale nie tylko - mają one zamiast otworu trzpień, który mocujemy w maszynie.
 
Frezowanie ma ogromne znaczenie w stolarstwie. Daje duże możliwości do tworzenia niepowtarzalnych dzieł z drewna. Najważniejszą kwestią w doborze frezu jest dobór materiału z którego wykonano frez względem rodzaju drewna. To ułatwi pracę oraz spowoduje, wolniejsze jego zużycie.
pixel