Opinie o Nas
📱 795 878 898            ☎ 34 361 04 53            ✉ info@elima24.pl                      Godziny pracy infolinii:     poniedziałek-piątek 8:00-16:00
Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2017-08-25

Rodzaje pilarek do drewna i ich zastosowanie

Pilarki to jedna z podstawowych kategorii elektronarzędzi znajdujących szerokie zastosowanie w pracach wykończeniowych, stolarskich ogólnobudowlanych. Pilarki łańcuchowe w wersji spalinowej to także niezastąpione narzędzia wykorzystywane podczas prac porządkowych w ogrodach, parkach czy lasach. Ten specyficzny rodzaj pilarek pozwala przycinać suche konary drzew i krzewów lub wycinać całe drzewa, a następnie ciąć je na mniejsze kawałki.

Podstawowe rozróżnienie pilarek to właśnie ich podział na urządzenia elektryczne i spalinowe. W sprzedaży znaleźć można również pilarki akumulatorowe, które w ostatnich czasach cieszą się coraz większą popularnością. Inna, znacznie popularniejsza klasyfikacja pilarek do drewna opiera się na podziale tego typu urządzeń, na podstawie różnic w kształcie i rodzaju zastosowanych w nich ostrzy.

Rodzaje pilarek do drewna


Najpopularniejsze rodzaje pilarek do drewna to pilarki tarczowe, które standardowo wyposażone są w okrągłe tarcze tnące o zróżnicowanym kształcie, wielkości i ilości zębów. Typ zębów wieńczących tarczę determinuje rodzaj materiału, jaki może być cięty przez pilarkę.

pilarka tarczowa Festool HK 85 EB-Plus-FS

Pilarka tarczowa Festool HK 85 EB-Plus-FS

W przypadku pilarek do drewna stosuje się tarcze z dużymi zębami wygiętymi pod dość dużym kątem – zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Kolejny popularny typ pilarek do drewna to pilarki taśmowe, które uzbrojone są w zębatą taśmę o zamkniętym obwodzie. Tego rodzaju pilarki wykorzystuje się do cięć podłużnych, poprzecznych i profilowych, również tych po łuku. Kolejny rodzaj pilarek to wyrzynarki. Tego typu pilarki wyposażone są w krótki brzeszczot, który wykonując ruch góra-dół tnie drewno lub inny materiał – tworzywo sztuczne czy metal (po zastosowaniu odpowiedniego brzeszczotu).

Wyrzynarka Festool PSB 420 EBQ-PlusWyrzynarka Festool PSB 420 EBQ-Plus

Do prac ogrodowych wykorzystywane są pilarki łańcuchowe, które wyposażone są w metalowy łańcuch zakończony niezliczoną liczbą zębów w kształcie litery U. Ten rodzaj pilarek pozwala ciąć drewno o dość dużej grubości, w związku z czym wykorzystywany jest do przygotowania opału lub do prac porządkowych w ogrodzie, w sadzie czy w lesie.

Elektryczna Pilarka Łańcuchowa Makita UC4051A

Elektryczna Pilarka Łańcuchowa Makita UC4051A

Zastosowanie pilarek do drewna

W zależności od rodzaju, pilarki do drewna znajdują różne zastosowania. W pracach stolarskich, zwłaszcza tych wymagających dużej precyzji cięcia, najczęściej sięga się po profesjonalne pilarki taśmowe. Ten rodzaj pilarek pozwala ciąć drewno pod różnymi kątami, przy zachowaniu dużej precyzji i szybkości pracy. W pracach wykończeniowych i przy konstrukcyjnych pracach budowlanych, najczęściej używane są proste w obsłudze pilarki tarczowe, a przy pracach bardziej precyzyjnych, niewielkie wyrzynarki. Do prac w terenie powszechnie wykorzystywane są spalinowe wersje pilarek łańcuchowych o dużej mocy, a do prac przydomowych, w ogrodzie lub w sadzie, pilarki łańcuchowe w wersji elektrycznej.

Szukając nowej pilarki do drewna wybierz model odpowiadający charakterystyce pracy, jaką zamierzasz wykonać. Poza tym zwróć również uwagę na moc urządzenia, sposób jego wykonania i oferowane przez nie dodatkowe funkcje tj. funkcja bezpiecznego startu czy automatycznego wyłączenia po chwilowym odcięciu zasilania. Dzięki takim funkcjom użytkowanie pilarki będzie bardziej bezpiecznie.
pixel