Opinie o Nas
📱 795 878 898            ☎ 34 361 04 53            ✉ info@elima24.pl                      Godziny pracy infolinii:     poniedziałek-piątek 8:00-16:00
Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2018-02-01

Tarcze szlifierskie – poznaj najważniejszy element szlifierki!

Jeśli trzeba byłoby wymienić jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi w każdym warsztacie, istnieje więcej niż duża szansa na to, iż w odpowiedziach pojawiałaby się szlifierka kątowa. Niemalże każdy domowy majsterkowicz czy bardziej zaawansowany rzemieślnik posiada minimum jedną, a tarcze szlifierskie są sednem tego narzędzia – elementem, bez którego nie można byłoby wykonać żadnego zadania z ich udziałem. To właśnie one determinują, do jakiego obiektu i zadania będzie można zastosować szlifierkę.

Przykładowe zastosowanie tarczy szlifierskiej:

 • szlifowanie obrabianych materiałów
 • wykonywanie nacięć
 • przecinanie wybranych obiektów.
Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów tarcz szlifierek – tak aby każdy użytkownik szlifierki nie miał problemu ze znalezieniem tej idealnej do planowanego zadania. Warto poświęcić nieco czasu na bliższe zapoznanie się z tymi różnymi typami, by móc dobrać odpowiednią tarczę do szlifierki.

Takie ścisłe dopasowanie niesie ze sobą rozliczne korzyści - oto najważniejsze z nich:

 • większa wydajność pracy
 • obniżenie całkowitych kosztów
 • zwiększone bezpieczeństwo w trakcie realizacji.

Tarcze szlifierskie – rozmiar ma znaczenie

tarcze szlifierskie

Jest kilka kryteriów, na które trzeba zwrócić uwagę dobierając odpowiednią tarczę – z czego z całą pewnością rozmiar jest jednym z najważniejszych. Absolutnie niedopuszczalne jest by zakładana tarcza miała otwór różny w rozmiarze od trzpienia szlifierki – powoduje to niemożność realizacji planowanego zadania, a co gorsza – stwarza wysoce niebezpieczną sytuację. Zatem szukając odpowiedniej tarczy szlifierskiej nigdy nie można pominąć aspektu, jakim jest wielkość dobieranej tarczy.

Różne rodzaje

Tak jak wspominaliśmy wyżej – zastosowanie tarcz różni się przede wszystkim w zależności od materiału, jaki będziemy z ich pomocą obrabiać. To sprawia, że dzieląc tarcze szlifierskie na typy, podział ten jest realizowany przede wszystkim na podstawie materiału.

Możemy w tym kontekście wymienić typy, takie jak:
 • Tarcze szlifierskie do metalu – idealnie nadające się do szlifowania brzegów i powierzchni, bardzo wydajne i długotrwałe.
 • Tarcze szlifierskie do stali nierdzewnej – odpowiednie do stali nierdzewnej, zwykle tłoczone na zimno.
 • Tarcze szlifierskie do aluminium – niezbędne w pracach obróbczych przy wykorzystaniu aluminium.
 • Tarcze szlifierskie do metalu – bardzo dobrze sprawdzają się przy ogólnej obróbce różnego rodzaju stali.
 • Tarcze szlifierskie do ciężkich zastosowań – najczęściej wykorzystywane w kontekście materiału, jakim jest stal stopowa.
 • Tarcze szlifierskie do betonu – bardzo korzystne pod względem funkcjonalności i ceny.
Oprócz wyżej wspomnianych można także wymienić specjalne tarcze szlifierskie z zastosowaniem do szlifierek stołowych. Jak zatem widać opcji jest wiele, a każda wiąże się ze swoim własnym zestawem właściwości – warto poświęcić czas, aby wybrać tą najbardziej odpowiednią do danego narzędzia. Tylko wtedy satysfakcja będzie stuprocentowa, a praca przyjemna i efektywna.
pixel