Opinie o Nas
📱 795 878 898            ☎ 34 361 04 53            ✉ info@elima24.pl                      Godziny pracy infolinii:     poniedziałek-piątek 8:00-16:00
Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2017-10-04

Wybór wkrętarki do drewna – na co warto zwrócić uwagę?

Wkrętarki to specjalistyczne elektronarzędzia montażowe, znajdujące szereg zastosowań w wielu różnych branżach. Najczęściej jest to sprzęt wykorzystywany przez monterów, zajmujących się naprawami sprzętu elektronicznego i różnej maści urządzeń elektrycznych. W tego typu narzędzia standardowo wyposażeni są również stolarze oraz osoby zajmujące się skręcaniem mebli. Jeśli kiedykolwiek przyjdzie Ci samodzielnie skręcać meble, szybko docenisz WYGODĘ i SZYBKOŚĆ PRACY, oferowaną przez wkrętarki sieciowe lub przez akumulatorowe wersje tego typu elektronarzędzi. A które wkrętarki są najlepsze i które z nich warto wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętu? Odpowiedzi na tego typu pytania szukaj w dalszej części tego tekstu.

Rodzaje wkrętarek do drewna

Zasadniczo możemy mówić o dwóch rodzajach wkrętarek do drewna. Pierwszy ich rodzaj to urządzenia zasilane SIECIOWO, które do pracy potrzebują stałego dostępu do zewnętrznego źródła energii. Drugi ich rodzaj, obecnie najbardziej popularny typ wkrętarek monterskich, to urządzenia AKUMULATOROWE które zasilane są z wewnętrznego akumulatora – baterii.

Wkrętarka sieciowa Makita FS6300

W pierwszym przypadku najczęściej mamy do czynienia z profesjonalnym sprzętem stolarskim, wykorzystywanym w produkcji mebli i innego rodzaju konstrukcji drewnianych. W drugim przypadku jest to zwykle lekki i nieduży sprzęt monterski, przeznaczony do realizacji różnego rodzaju prac instalacyjnych, w tym do skręcania mebli, a także do napraw sprzętu elektronicznego, urządzeń elektrycznych i innych.

Wiertarko-wkrętarka Akumulatorowa Festool C 15 Li 5,2 Plus 

Moc urządzenia i maksymalna wartość obrotów

To podstawowy parametr techniczny, na który zwracamy uwagę, wybierając dowolny rodzaj elektronarzędzia. Ogólna zasada jest taka, że im wyższa moc urządzenia, tym większa jego siła. W przypadku wkrętarek do drewna moc urządzenia wpływa na możliwość szybkiego dokręcania śrub i ich wykręcania. Wybierając wkrętarkę do drewna, warto również zwrócić uwagę na MAKSYMALNĄ wartość obrotów oraz na możliwość zmiany trybu pracy. W lepszych jakościowo urządzeniach, do dyspozycji montera będą dwa tryby pracy. Praca na pierwszym biegu pozwoli wkręcać śrubę z mniejszą szybkością, ale z wyższym momentem obrotowym – z większą siłą. Praca na drugim biegu pozwala wkręcać szybciej, ale przy mniejszym momencie obrotowym. Ten drugi tryb pracy może być wykorzystywany do wykręcania lekko osadzonych śrubek lub do wiercenia otworów, jeśli wybierzemy urządzenie dwufunkcyjne – wiertarko-wkrętarkę.

Waga urządzenia

To niezwykle istotny aspekt, do którego wielu kupujących nie przykłada większej wagi. Tymczasem ciężkie wkrętarki są zwyczajnie niewygodne w użytkowaniu, zwłaszcza podczas dłuższej pracy. Wybierając wkrętarkę akumulatorową, warto dokładnie sprawdzić, ile wynosi jej WAGA Z BATERIĄ. Oczywiście waga urządzenia nie będzie ważniejsza od jakości jego wykonania czy jego podstawowych parametrów technicznych, ale warto pamiętać również o tym aspekcie i wybierać lekkie urządzenia znanego producenta – te są zwykle sporo lżejsze od urządzeń nieznanych, chińskich marek.

Rodzaj akumulatora

Jeśli wybieramy mobilną wkrętarkę akumulatorową, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej w niej baterii. Dziś standardem są wkrętarki akumulatorowe wyposażone w baterie litowo-jonowe, czyli ten sam rodzaj baterii, z jakiego korzystają smartfony. Takie akumulatory są lekkie, mają dużą pojemność i nie występuje w nich tzw. EFEKT PAMIĘCI, co oznacza, że tego typu baterii nie trzeba formatować.

Akcesoria dodatkowe

Kupują nową wkrętarkę do drewna, warto zwrócić również uwagę na dodatkowe wyposażenie dołączone do konkretnego modelu urządzenia. Profesjonalne, markowe wkrętarki do drewna zwykle zapakowane są w poręczną walizkę, co wpływa na wygodę i bezpieczeństwo ich przechowywania i transportu. Dodatkowe akcesoria, które powinny być dołączone do tego typu sprzętu to również: ładowarka – najlepiej, gdy będzie to tzw. szybka ładowarka, która pozwoli naładować baterię w kilkanaście-kilkadziesiąt minut, lampa do zainstalowania na wkrętaku, która podświetla obszar pracy, czy dodatkowa bateria-akumulator, która pozwala pracować płynnie, bez długich przerw na ładowanie baterii.
pixel